koweziu 02Zakończyła się IV edycja ogólnopolskiego konkursu „Szkoła dla pracodawców - pracodawcy dla szkoły" organizowanego przez Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

W dniu 19 maja 2016 r. o godz. 11.00 w Warszawie w siedzibie KOWEZiU odbyła się uroczysta gala wręczania statuetek. Statuetki otrzymały nagrodzone szkoły i współpracujący z nimi pracodawcy. Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Ełku pani Danuta Wojtowicz uroczyście odebrała statuetkę z rąk panią dyrektor Teresy Kazimierskiej. Zespół Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku zajął I miejsce w obszarze Gastronomii i produkcji spożywczej za współpracę z zakładami Animex Foods Sp. z o.o. sp.k. Oddział w Ełku w zakresie kształcenia w zawodzie wędliniarz i technik technologii żywności.

Współpraca z pracodawcą została opisana w 12 obszarach. Najbardziej wyróżniającym się elementem współpracy było utworzenie i prowadzenie przez pracodawcę klasy patronackiej. W ramach klasy patronackiej pracodawca zobowiązał się do:

• refundacji kosztów dojazdu wszystkim uczniów do szkoły,
  • pokrycia kosztów udziału uczniów w ogólnopolskim turnieju przetwórstwa mięsa,
  • ufundowania nagrody najlepszemu uczniowi z zajęć praktycznych na koniec roku szkolnego,
  • zapewnienia pracy absolwentom bezpośrednio po ukończeniu szkoły.

W 2014 roku Animex Foods Oddział w Ełku dzięki wieloletniej współpracy z Zespołem Szkół nr 1 na wielu płaszczyznach otrzymał statuetkę laureata II edycji konkursu "Pracodawca Jutra" nadaną przez Polską Agencję Rozwoju za prowadzenie efektywnych działań na rzecz przygotowania młodych osób do wejścia na rynek pracy. Statuetki otrzymane przez ZS nr 1 w Ełku i Animex Foods Oddział w Ełku w konkursie „Szkoła dla pracodawców - pracodawcy dla szkoły" to bardzo prestiżowa nagroda, ponieważ dotyczy współpracy szkoły z pracodawcą w obszarach najważniejszych z punktu widzenia kształcenia zawodowego.

Nagroda ta potwierdza, że ZS nr 1 to szkoła, która przygotowuje uczących się do wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy.

Grażyna Ozorowska kierownik szkolenia praktycznego