Jędrzej Śniadecki - wikipedia
Dzień 30 maja 1979 roku zaznaczył się w historii szkoły jako dzień szczególny - w tym dniu szkoła otrzymała imię Jędrzeja Śniadeckiego.

Profesor chemii, autor polskiego słownictwa chemicznego, jeden z pierwszych wykładowców chemii w języku polskim, autor pierwszego polskiego podręcznika chemii pt.: "Początek chemii". Profesor medycyny, krzewiciel higieny, dietetyk.

Jędrzej Śniadecki - WikipediaJędrzej Śniadecki to nieprzeciętna postać polskiego Oświecenia, wielki patriota i uczony, wniósł wielkie zasługi dla polskiej chemii i chemii w ogóle, zasłynął jako lekarz, biolog i publicysta. Urodził się 30 listopada 1768 roku w posiadłości ziemskiej położonej obok miasteczka Żnin w Wielkopolsce.

Jędrzej Śniadecki - WikipediaNiektóre daty z życia Jędrzeja Śniadeckiego:

Jędrzej  Śniadecki - jako profesor chemii i chemik
W 1797 roku Jędrzej Śniadecki obejmuje katedrę chemii w Akademii Wileńskiej. W okresie swej pracy pedagogicznej umiał sobie pozyskać serca słuchaczy, dbał o ich dobro, starał się ułatwić i uprzystępnić im naukę.

Jędrzej Śniadecki - WikipediaJędrzej Śniadecki stworzył swą pracą własną szkołę chemii, z której wyszło wielu późniejszych chemików, jak np. Ignacy Fonberg, Ignacy Domeyko, Jan i Michał Oczapowscy i wielu innych.

a545c49be4979d6eef333b883e126110Jędrzej Śniadecki znany jest jako jeden z prekursorów chemii w Polsce. Natomiast mniej znany jest jako publicysta o nieprzeciętnych zdolnościach pełnego temperamentu satyryka, myślącego przy tym samodzielnie.