projekt kasi 01Dnia 22 listopada p. Katarzyna Mosiej przeprowadziła zajęcia z klasą IG/T w ramach edukacji globalnej. Lekcja miała na celu pokazać uczniom czym różni się zawód pisarza w krajach biednych i bogatych.

Dzięki pracy w grupach mogliśmy wspólnie odpowiedzieć na szereg pytań, np. gdzie łatwiej jest spełniać marzenia o pisarstwie? Czy warto pisać o sprawach dotyczących życia w różnych częściach globalnego świata? Jak wiele trzeba poświęcić, aby utrzymać się kiedyś z pisarstwa i jak to wygląda w różnych krajach. Uczniowie poznali także specyfikę i zasady działania bibliotek w tych krajach.

Po ogólnych zagadnieniach skupiliśmy się na życiorysach i drodze do sławy znanych pisarzy – Stephena Kinga, J. K. Rowling. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali także o pisarce Laili Shukri, Polce, żonie szejka arabskiego. Pisarka tworzy pod pseudonimem, ale głównym jej celem jest ukazanie sytuacji przerażających, które mają miejsce w Arabii Saudyjskiej – począwszy od niewolnictwa, bezgranicznej ufności religii, poprzez handel ludźmi, szczególnie dziećmi, aż po brak konsekwencji za złamanie prawa, nawet u młodziutkich Arabów.