uk 05W ostatni weekend 16-18 grudnia 2016 roku troje uczniów Naszej szkoły Marta Budnik z klasy III A, Natalia Deczewska i Marcin Gutowski z klasy III OT wraz z nauczycielem Hubertem Górskim uczestniczyli w wymianie młodzieży ukraińsko-polskiej.

Spotkanie odbyło się w ośrodku szkoleniowym Dobra Siła w Starych Juchach. Głównym celem projektu było wzmocnienie ukraińsko-polskiego dialogu międzykulturowego poprzez zaangażowanie młodzieży w promowanie idei i rozwoju turystyki aktywnej.

Głównym elementem była praca nad produktami turystycznymi powiatu Ełckiego i obwodu Żytomirskiego. Podczas trzech dni oprócz wspólnej pracy warsztatowej uczestnicy wymiany odwiedzili gospodarstwa agroturystyczne „Pod Bocianem” w Jeziorowskich, „U Idalii” w Gorle, rozwiązywali quest po wsi Zawady Ełckie oraz odwiedzili jarmark bożonarodzeniowy w karczmie „Pietraszówka” w Pietraszach.

Wszystkie realizowane działania przyczyniły się do integracji uczestników. Zawiązały się nowe znajomości, które w przyszłości będą doskonałą podstawą do lepszego poznania Ukrainy i jej mieszkańców. Organizatorem wydarzenia była Żytomierska Organizacja Młodzieżowa „Modern Format” oraz Stowarzyszenie Rozwoju Produktu Lokalnego „Wiatraki Mazur”. Działanie finansowane było z funduszy Ministerstwa Sportu i Młodzieży Ukrainy.