II i III stopnia dokształcania zawodowego
Zadań i wydarzeń do planowania pracy
przedmioty humanistyczne i języki obce, przedmioty zawodowe, przedmioty matematyczno-przyrodnicze
Przetargi i zapytania ofertowe ogłaszane przez szkołe
Harmonogram zajęć językowo-pedagogiczno-kulturowych grupa 1
w roku szkolnym 2018/2019

W dniu 22 maja 2018 roku 42 uczniów i 3 opiekunów z Zespołu Szkół nr 1 w Ełku uczestniczyło w wyciecze do Wilna i Trok. Wycieczka miała charakter nie tylko dydaktyczny, ale również patriotyczny.

Wyjazdem tym społeczność szkolna chciała uczcić 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz pogłębić swoją wiedzę historyczną i zawodową. Wilno przywitało nas deszczową pogodą. Jednak humory dopisywały. W pierwszej kolejności młodzież z okien autokaru zobaczyła główna ulicę stolicy Litwy. Następnie zwiedziła barokowy kościół Św. Piotra i Pawła, gdzie w formie zabawy poszukiwała odpowiedzi na zadane przez panią przewodnik pytania. Kolejnym punktem zwiedzania był cmentarz na Rosie.

Tam oddaliśmy cześć Wielkim Polakom. Młodzież odśpiewała nad grobem matki Marszałka Józefa Piłsudskiego, u której stóp złożono serce Marszałka, hymn Rzeczpospolitej Polskiej. W dalszej zwiedzaniu towarzyszyła nam już piękna pogoda. Młodzież zwiedziła Ostrą Bramę z obrazem Matce Boskiej Ostrobramskiej, zobaczyła prawosławną cerkiew Św. Ducha, zwiedziła Rynek, spacerowała ulicą Szklaną i dzielnicą żydowską.

Zobaczyła oryginalny obraz Miłosierdzia Bożego namalowany ze słów św. Faustyny. Odwiedziła Pałac Prezydencki i Uniwersytet Wileński, gdzie wykładał patron naszej szkoły Jędrzej Śniadecki. Ciekawym miejscem okazało się też Muzeum Adama Mickiewicza, gdzie młodzież zobaczyła rękopisy mistrza, jego wizerunek i poznała historię życia. Zwieńczeniem zwiedzania Wilna była wizyta w Archikatedrze Wileńskiej, gdzie zobaczyliśmy wczesnobarokową Kaplicę św. Kazimierza (Królewicza).

Następnie punktem zwiedzania była dawna stolicy Litwy - Trok, gdzie zobaczyliśmy tradycyjne domy Karaimów (najstarsze plemię tureckie), zamek z XIV wieku oraz skosztowaliśmy specjałów kuchni karaimskiej, słynnych pierogów nazywanych kibinami.

Wycieczka była ciekawa, młodzież zadowolona, a opiekunowie: Małgorzata Wiszniewska, Grażyna Ozorowska i Beata Czaplicka zachwycone pięknem Wilna. Wszyscy mają nadzieję jeszcze co najmniej raz zawitać do WILNA.

MAPA STRONY

JUŻ WKRÓTCE