logo„Śladami przodków mazurskich z „GEOCACHING”

W listopadzie 2016 r. dwie nauczycielki Zespołu Szkół nr 1 w Ełku: Agnieszka Łukaszewicz i Ewelina Jackiewicz napisały projekt do konkursu organizowanego przez wydawnictwo Nowa Era „Projekt z klasą”.

W konkursie można było wygrać do 7 tys. zł na jego realizację. Wygrać mogło 10 zgłoszonych projektów, które uzyskają największą liczbę głosów internautów oraz 10 wybranych przez powołaną komisję. Nauczycielki w swoim projekcie połączyły pracę z mapą, poznanie historii i tradycji Mazur z technologią komunikacyjną.

Geocaching jest zabawą w poszukiwanie skarbów przy pomocy odbiornika GPS. Ideą przewodnią jest znalezienie ukrytego wcześniej w terenie pojemnika zwanego "keszem" i odnotowanie tego faktu na specjalnej stronie internetowej. Na terenie Polski znajduje się 42898 skrytek. Geocaching jest zabawą międzynarodową kierowaną do poszukiwaczy przygód w każdym wieku. Większość skrytek związana jest z lokalną historią, dlatego poszukiwanie przygód wiąże się z poznaniem wydarzeń z przeszłości.

Podczas tworzenia własnej skrytki należy zagłębić się w historię i topografię okolicy, by zaciekawić potencjalnych poszukiwaczy skarbów i zachęcić icg do odwiedzenia. Projekt "Śladami przodków mazurskich z "GEOCACHING" łączy zabawę z żywą lekcją historii Mazur przy użyciu technologii informacyjnej.

Grupa uczniów Naszej Szkoły weźmie udział w wycieczce po pięciu wybranych miejscowościach: Szczytnie, Rynie, Gierłoży, Rucianej Nidzie. W tych miejscowościach młodzież odwiedzi Muzea, pałace, cmentarze, aby poznać historię Mazurów, obejrzeć pamiątki archeologiczne, przedmioty codziennego użytku naszych przodków, zabytki piśmiennictwa mazurskiego, historię II wojny światowej, spotkać się z historykami, pisarzami i ludżmi kultury.

Grupa projektowa oznaczy w GEOCACHING miejsca, w których była, czym podniesie atrakcyjność turystyczną okolicy, którą odwiedzi poprzez założenie własnej skrytki, której zawartość oraz historia z nią związana przyciągnie potencjalnych odwiedzających. Celem unikatowym projektu jest połączenie technologii komunikacyjnej z żywą lekcją historii.

Wygrany grant miał posłużyć do sfinansowania kosztów wycieczki, biletów wstępu do Muzeów, noclegów i wyżywienia.

pzk1 pzk2

Projekt zgłoszony przez nauczycielki Zespołu Szkół nr 1 w Ełku zdobył 490 głosów, jednak nie wygrał. Z całej Polski zostało zgłoszonych ponad 600 projektów, z województwa warmińsko-mazurskiego 27, a z Ełku 2. Ze szkół ponadgimnazjalnych tylko nasza Szkoła zgłosiła projekt do konkursu.

Za napisanie projektu i udział w konkursie Zespół Szkół nr 1 w Ełku został uhonorowany tytułem „Dobrze ZaPROJEKTowanej Szkoły”. „Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła” to szkoła, która podchodzi do edukacji w sposób nowoczesny, jest otwarta na uczniowskie inicjatywy, tworzy dobre warunki do rozwijania pasji i wspierania talentów.

Poprzez wspieranie pracy metodą projektu kształtuje umiejętności i postawy niezbędne do funkcjonowania w życiu społecznym. Jest atrakcyjna dla rodziców, którzy poszukują dla swoich dzieci szkoły inspirującej i twórczej.