bibliot 01Od tego roku szkolnego uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku rozpoczęli akcję „Poczytaj mi, duży przyjacielu”, która miała na celu promocję czytelnictwa.

Czworo uczniów technikum:

• Karolina Skorupa
  • Natalia Deczewska
  • Julita Kukowska
  • Maciej Chartanowicz

Odważnie zdecydowało się nie tylko poczytać dzieciom, ale także poprowadzić z nimi zajęcia. Akcją zostały objęte następujące przedszkola: Miejskie Przedszkole i Żłobek Ekoludki – grupy: „Żabki”, „Motylki”, „Biedronki” oraz „Misie Lubisie”, Przedszkole „Mali Odkrywcy” – grupa Żaki, dwie grupy z przedszkola „Perełka” oraz Przedszkole Niepubliczne „Jedyneczka”.

Wspólnie zdecydowano, że w tym roku szkolnym skupiamy się na klasycznych wierszach Juliana Tuwima: „Lokomotywa”, „Słoń Trąbalski”, „Rzepka” oraz „Murzynek Bambo”. Uczniowie wraz z koordynatorką akcji przygotowali do tego scenariusz zajęć.

Wszystkie zajęcia zaczynały się od wspólnej zabawy z dziećmi, której celem było rozluźnienie atmosfery i integracja z maluchami.  W dalszej części spotkania młodzież odczytała wiersze, których dzieci słuchały z zapartym tchem. Po każdym z nich odbyła się zabawa – ruchowa lub edukacyjna, np. na przygotowanej wcześniej przez młodzież, przyczepionej na tablicy korkowej lokomotywie i ponumerowanych wagonach należało przyczepić w odpowiedniej kolejności obrazki z zawartością kolejnych wagonów.

To zadanie akurat świetnie sprzyja rozwijaniu pamięci przedszkolaków. Kolejnym zadaniem był labirynt. Zadanie polegało na udzieleniu pomocy zapominalskiemu Słoniowi Trąbalskiemu i znalezieniu drogi do jego domu. Po „Rzepce” znów była zabawa ruchowa - młodzież zaproponowała dzieciom zabawę „Kółko graniaste”.

Po ostatniej recytacji wiersza „Murzynek Bambo” dzieci ponownie wykonały ćwiczenie edukacyjne. Na zakończenie zajęć młodzież jeszcze raz przypomniało maluchom wszystkie przeczytane wiersze. Po odczytaniu wybranego fragmentu danego wiersza dzieci odgadywały jego tytuł. Oczywiście były także prezenty dla maluszków – każdy, kto aktywnie brał udział w zajęciach dostał piękną naklejkę.

Cała akcja była zupełnie nowym doświadczeniem dla naszych uczniów. Na pewno przyniosła wiele satysfakcji i radości, pokazała,  że nawet najmniejszy gest dany od siebie, może wywołać uśmiech u drugiego człowieka.

Gdy pojawialiśmy się w przedszkolu, dzieci  były trochę onieśmielone, ale później rozbawiły się na dobre, i trudno było się z nimi rozstać, kiedy zajęcia się kończyły. Obiecaliśmy, że jeszcze się spotkamy, poczytamy i  wspólnie pobawimy. Więc do zobaczenia…

Pomysłodawcą i koordynatorem całej akcji jest p. Katarzyna Mosiej, nauczyciel z Zespołu Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku.

Katarzyna Mosiej